MANIFEST REDAKCJI
W III w. Orygenes zachęcał Grzegorza Cudotwórcę do tego, by wszystkie możliwości swego talentu wykorzystał z doskonałym skutkiem dla celów chrześcijaństwa. Dzisiaj media elektroniczne są niczym ewangeliczny talent, dany dla rozwijania rzeczy pożytecznych. Dostarczają nowych możliwości również w dziedzinie teologii chrześcijańskiej.
Założyliśmy kwartalnik patrystyczny „E-Patrologos”. Patrologia jest nauką poświęconą przede wszystkim doktrynie wczesnochrześcijańskich pisarzy, spośród których najznamienitszemu gronu przysługuje tytuł „Ojców Kościoła”. Nazwa czasopisma wyraża zamysł Redakcji, aby inicjować badania w teologii patrystycznej oraz udostępniać ich wyniki w formie elektronicznej. W naszym czasopiśmie chętnie też zamieścimy przekłady choćby niewielkich traktatów patrystycznych.
„E-Patrologos” rozumiemy jako pewne dopełnienie dla innych periodyków patrystycznych wydawanych w wersji papierowej. Świadomi trwałej wartości i szacowności wielowiekowego nośnika wiedzy naukowej, jakim jest papier, sięgamy po środek łatwiejszy pod względem sposobu publikacji i jej udostępnienia dla czytelnika. Gdy panuje deficyt środków niezbędnych dla nauki, sięgamy po medium, które prawie nic nie kosztuje, a wymaga jedynie pracy społecznej...
Zapraszamy wszystkich specjalistów w dziedzinie antyku chrześcijańskiego do współtworzenia czasopisma. Periodyk nie utrzyma się w cyberprzestrzeni bez współpracy ze strony znawców starożytnego chrześcijaństwa. Zamysłem Redakcji jest, aby czasopismo było forum dzielenia się przez patrologów owocami swoich badań. Jesteśmy otwarci także na specjalistów pokrewnych dziedzin, jak historia dogmatów, historia Kościoła, archeologia, sztuka chrześcijańska... Na stronie Katedry Teologii Patrystycznej UKSW podajemy szczegółowe wskazania co do publikacji tekstów i inne potrzebne informacje.
Czasopismo, choć specjalistyczne, adresujemy do wszystkich ludzi „bonae voluntatis”, szukających w cyberprzestrzeni pożywnych treści jak pszczoła z Bazyliańskiego porównania, która zbiera nektar z kwiatów. Niech wezmą to, co im odpowiada, a resztę pominą.